Drobečková navigace

Úvod > Články > Beton nebo anhydrit

Beton nebo anhydrit?

Litá anhydritová a litá betonová podlaha mají mnoho společného: Obě tvoří podkladovou vrstvu, na níž se dává finální krytina, obě jsou perfektně rovné a díky moderním technologiím i velmi rychle hotové. V čem se ale liší?

Co na podlahové topení?

Říká se, že anhydrit je nejlepší na podlahové topení. Takhle jednoznačné to ale není. Anhydrit rychle propouští teplo, také ho však rychleji ztrácí. Jestliže tedy nejste zvyklí temperovat a každý večer se vracíte do studeného domu, zvolte právě tuto variantu.

Beton se ohřívá o něco déle, ale teplo se v něm pak déle drží. Bude proto praktičtější pro lidi, kteří doma udržují stálou teplotu a nenechávají místnosti vychladnout.

Co tam, kde je vlhko?

Velkou výhodou betonu je, že mu na rozdíl od anhydritu nevadí vlhkost. Takže do garáže se stejně jako do různých průmyslových prostor dává vždy betonová podlaha.

Do koupelny se překvapivě hodí oba materiály. Jestliže si ale – např. právě kvůli rychlejšímu vytápění – vyberete anhydrit, pozvěte si dobrého obkladače, který svoji práci odvede precizně. Jinak bude voda zatékat do podlahy a anhydrit by se mohl časem začít drolit.

Suchý beton se nevyplatí

Dříve se jako podklad používal suchý betonový potěr, pro který se někdy lidé rozhodnou i dnes, protože materiál je zhruba o polovinu levnější. Ve finále se ale nevyplatí. Práce s ním je totiž pomalá, a proto zaplatíte více za řemeslníky. Podlaha navíc nebude úplně rovná.

Problémem také je, že si suchý beton nerozumí s podlahovým topením. Jsou v něm totiž vzduchové bubliny, které zabraňují průchodu tepla.

Naše rada? Se starými technologiemi neztrácejte čas a zvolte moderní lité materiály. Ať už anhydrit nebo beton.

KONTAKTUJTE NÁS, RÁDI VÁM PORADÍME